Jackson Pollock je izmeno nadarjen žal pa že pokojni slikar, ki prihaja iz Združenih držav Amerike. Jackson Pollock je poskrbel, da je abstraktno slikanje dobilo svoj namen in smisel. V času svojega življenja se je Jackson Pollock izjemno zabaval, kar pričajo tudi zgodbe o njegovem slavnem ter razvpitem življenju. Uvrščamo ga v moderno umetnost kot enega najbolj radikalnih slikarjev v zgodovini umetnosti in ustvarjanja. Pri svojem ustvarjanju je kategorijo risanja opredelil tako, da je ločeval črte in barve, na ta način pa je želel poiskati nov pomen slikanja na slikarskem področju. Jackson Pollock je v svojem otroštvu ogromno potoval s svojim očetom, ki je bil vladni geodet. Na enem izmed potovanjih se je pobližje srečal z indijansko kulturo. Kasneje je priznal, da je ravno to srečanje z indijsko kulturo nekako spodbudilo nastanek njegovih abstraktnih del in njegovemu ustvarjanju dalo nek nov smisel.

Jackson Pollock je svoja študentska leta preživel na univerzi v New Yorku, nanj in na njegovo ustvarjanje pa je vplivalo kar nekaj pomembnih slikarjev s katerimi se je sračal v času odraščanja. Med drugimi ga je navdušil tudi veliki slikar in vsem poznan Picasso, ki je na Pollacka vplival tako, da mu je pokazal izrazne moči evropskega modernizma. Po tem spoznanju je začel z risanjem pol abstraktnih umetnin. Po drugi svetovni vojni se je v New Yorku veliko spremenilo, med drugim tudi na umetniškem področju. Novemu obdobju se je tako reklo abstraktni ekspresionizem. Zavedal pa se je tudi, da ljudje morda na tako obdobje slikarstva še niso pripravljeni, tako njega kot druge umetnike je skrbelo, kako bo ljudstvo umetnine sprejelo. Zanimivo je tudi to, da je Jackson Pollock risal nekoliko drugače in sicer, pri svojem ustvarjanju ni uporabljal stojala, temveč je platno prislonih kar na steno ali pa ob tla in dovolil tudi vsem kapljam barve da po svoje obarvajo platno.