Tudi vi opravljate poklic, kjer veliko govorite (predavatelji, napovedovalci, pevci, bralci itd.)? Potem se vam je gotovo že kdaj zgodilo, da ste ostali brez glasu oz. je vaš glas postal hripav. Odpravljanje hripavosti lahko poteka na naraven način, z zdravili naravnega izvora, še bolje pa je, da se v hladnejših mesecih že vnaprej pripravite in ustrezno zaščitite svoje glasilke.

Če želite preprečiti hripavost, potem je prvi korak ta, da pijete zadostno količino vode na dan (2–2,5 l/dan), saj se lahko le ustrezno navlažena sluznica na glasilkah uspešno bori proti mikrobom v hladnejših mesecih. Pomembno vlogo pri tem ima tudi hrana, ki vlaži sluznico – to so npr. banane, sladki krompir, fižol, hruške. Hripavost lahko preženete tudi z zelišči, npr. z žvečenjem vrtne jerebike ali navadnega bedrenca, pomaga tudi sirup iz smrekovih vršičkov ali čas iz repike. Nekateri svetujejo tudi, da si na predel glasilk nanesete prah ploda divjega kostanja. V lekarnah boste našli tudi pastile ali čaj iz islandskega lišaja – pastile so zelo uporabne, saj jih lahko preventivno uporabljate direktno pred predavanjem, petjem, branjem novic itd. Za še večjo učinkovitost zoper hripavost pa lahko uporabite omenjene pastile islandskega lišaja, katerim je dodana še hialuronska kislina.

Sloviti Kneipp je svetoval tudi kopel – noge (pod koleni) namočimo v vodo (35–37 °C, postopno dolivamo vročo vodo do temperature 40–45 °C). Vaše babice in dedki prav gotovo poznajo tudi t. i. vratne povoje – gre za hladne povoje s kisom, saj pomagajo pri odvajanju toplote z vnetega predela, kar nam omogoči hitrejše okrevanje, prav tako pa lažje prenašamo tovrstne težave. V Mayo kliniki pa skušajo hripavost odpraviti s t. i. vokalno terapijo, s pomočjo katere skušajo predavatelje, pevce itd. naučiti, kako preudarno uporabljati glasilke.

hripavost
Pri težavah z glasilkami si torej lahko pomagate na kar nekaj naravnih načinov in prepričani smo, da bo vsaj eden izmed njih deloval tudi pri vas.