V letu 2023 se še posebej osredotočamo na oddajo obračuna akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti. Izračunajte si jo sami in se pripravite na njeno vračilo ali plačilo. Dohodnina je vsekakor širok pojem, ki vsako leto povzroči preglavice mnogim posameznikom. Vsako leto so pomembni datumi, ki jih moramo imeti v mislih. Do 15. januarja je potekel rok za oddajo zahtevka za zmanjšanje davčne osnove od dohodka iz oddajanja premoženja v najem. Do 5. februarja je bilo potrebno oddati vlogo za uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane. Do istega datuma je bil rok tudi za zahtevek za zmanjšanje davčne osnove od dohodka iz drugega pogodbenega razmerja. Z zaključkom februarja pa so se zaključile še nekatere pomembne napovedi, med drugim je pomembna dohodnina od dohodka iz oddajanja premoženja v najem ter dohodnina od obresti na denarne depozite.
Oddaja obračuna akontacije dohodnine do konca marca
Do konca marca 2023 je bilo potrebno samostojnim podjetnikom oddati obračun akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti za tekoče leto. Hkrati je bilo treba isti dan oddati obračun za preteklo leto. Finančna uprava Republike Slovenije je prve izračune dohodnine za preteklo leto poslala konec marca, s kasnejšo pošiljko pa konec maja. Pravočasno spremljanje teh obvestil je ključno za pravilno ureditev davčnih obveznosti.
Do konca julija 2023 so morale osebe, ki so prejele dohodek v letu 2022, a do 15. junija 2023 niso prejele informativnega izračuna dohodnine, oddati napoved za odmero dohodnine. Enako je veljalo tudi za napovedi dohodkov iz tujine, ki jih je treba oddati do 15. junija 2023. Pravočasna oddaja napovedi je ključna za pravilno obdelavo davčnih podatkov.
Dohodnina za normirance
Normiranci, skupina samozaposlenih, so bili podvrženi pomembnim spremembam v letu 2021. Število normiranih s.p.-jev se je petkrat povečalo v primerjavi z desetimi leti nazaj. Pomembne spremembe so se nanašale na višino normiranih odhodkov, ki so se postopoma povečevale. Pri polnem s.p.-ju so se normirani stroški spremenili glede na višino prihodkov. Do višine 50.000 evrov ostaja odstotek normiranih stroškov nespremenjen.